Postęp technologiczny i urbanizacja sprawiły, że coraz więcej ludzi przeniosło się do miast. Duże aglomeracje pozwalają na znalezienie pracy, mieszkania i dobrych warunków do życia, jednak czasami można dojść do wniosku, że brakuje nam spokoju i klimatu, znanego z wsi i mniejszych miasteczek.

Rozwiązaniem może okazać się agroturystyka, czyli spędzanie czasu w warunkach wiejskich. Taka forma wypoczynku wiąże się nie tylko z noclegami na wsi, ale również szeregiem innych atrakcji. Bardzo popularne są na przykład spacery w pięknych okolicznościach przyrody, jazda konna, albo wędkarstwo. Równie często, osoby, które wyjeżdżają na wakacje do gospodarstw agroturystycznych podejmują się również prac na wsi – czasami jest to traktowane jako dodatkowa atrakcja, a w innych przypadkach jako sposób na zapłatę i odwdzięczenie się gospodarzom.

Agroturystyka ma duże znaczenie nie tylko dla osób, które w taki sposób wypoczywają, ale również dla mieszkańców wsi – przeciwdziała wyludnianiu się tamtych terenów, a także jest dodatkowym sposobem na zarobek dla rolników, którzy często nie mogą utrzymać się z samego handlu płodami rolnymi.